W trakcie dzisiejszych notowań inwestorzy nie mogli narzekać na nudę, szczególnie o poranku, gdzie analizie poddane zostały nocne publikacje makroekonomiczne. Nieco więcej atrakcji pojawiło się również w Warszawie, obrót na całym rynku wzrósł dziś do poziomu 1 mld zł . W finalnym rozrachunku WIG20 zyskał 0,26%, a mWIG40 i sWIG80 straciły odpowiednio 0,45% i 0,5%.
Spośród obszernego kalendarza makroekonomicznego największą uwagę przyciągnęły dziś publikacje z Azji. Dowiedzieliśmy się, że w marcu w Japonii eksport skurczył się o 2,4% (miesiąc wcześniej spadek o 1,2%), a import wzrósł o 1,1% (miesiąc wcześniej spadek o 6,6%). Publikacja nie miała jednakże zbyt wielkiego wpływu na rynek. NIKKEI225 w finalnym rozrachunku zyskał 0,25%. Z Chin natomiast poznaliśmy produkcję przemysłową, która wzrosła w marcu o 8,5%, przy czym prognozy zapowiadały wzrost tylko o 5,8%. Sprzedaż detaliczna natomiast urosła o 8,7% – jest to również wynik wyższy od prognoz analityków 8,4%. Najistotniejszym był jednakże PKB za I kwartał, który w ujęciu kwartalnym wskazuje na wzrost gospodarki o 1,4% zatem zgodnie z prognozami ale nieco poniżej odczytu z przed kwartału 1,5%; natomiast w ujęciu rocznym jest to wzrost o 6,4% – co jest wynikiem równym z tym opublikowanym kwartał wcześniej.
Polacy dowiedzieli się natomiast jak w marcu ukształtowały się wynagrodzenia i zatrudnienie Polaków – w przypadku pierwszego jest to wzrost o 5,7% (prognoza wzrostu o 7,2%, natomiast w przypadku drugiego wzrost o 3% vs prognozy 2,9%. Pomimo wzrostu publikacja nie należy jednakże do szczególnie optymistycznej. Z pozostałych danych dotyczących Europy warto dziś zwrócić uwagę również na poziom inflacji konsumenckiej Strefy Euro, gdzie w marcu jest to wzrost inflacji HICP w ujęciu rocznym o 1,4% (zgodnie z prognozami), a inflacji bazowej HICP o 0,8% (również zgodnie z prognozami). W oby dwóch przypadkach są to jednakże poziomy niższe od ubiegło miesięcznych, które wynosiły odpowiednio 1,5% i 1,0%.
W trakcie jutrzejszych notowań opublikowany zostanie wstępny odczyt indeksu PMI dla przemysłu z Japonii, Francji, Niemiec oraz całej Strefy Euro; dynamika produkcji przemysłowej w Polsce; protokół z posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej oraz dynamika sprzedaży detalicznej Wielkiej Brytanii. W godzinach popołudniowych natomiast zza oceanu napłynie do nas z USA wstępny odczyt PMI dla przemysłu i usług, indeks Fed z Filadelfii, dynamika marcowej sprzedaży detalicznej, a także indeks wskaźników wyprzedzających Conference Board.