Dzisiejszy dzień nie pozostawi na kartach historii zbyt dużego piętna. W przypadku GPW co prawda pojawiła się nieco większa zmienność, niemniej w ślad za zmiennością nie pojawił się kapitał zainteresowany handlem. W finalnym rozrachunku WIG20 zyskał 0,59%, mWIG40 0,13%, a sWIG80 przecenił się o 0,10%. Są to zatem wyniki które idealnie wpisuję się w panujący dziś europejski standard: DAX zakończył notowania z wynikiem +0,67%, FTSE100 +0,44%, a FTSE MIB +0,12%. Sesja w dłuższym terminie nie ma większego znaczenia, istotne z perspektywy czasu mogą okazać się natomiast jutrzejsze notowania – głównie za sprawą danych z Chin i Japonii.
W trakcie dzisiejszych notowań dowiedzieliśmy się między innymi, iż na brytyjskim rynku pracy bezrobocie utrzymuje się na niezmienionym poziomie 3,9% – z takim też scenariuszem liczyli się analitycy. Wzrosła natomiast liczba osób składających wniosek o zasiłek dla bezrobotnych, z 26,7 tys. do 28,3 tys. – w tym wypadku konsensus rynkowy zapowiadał spadek do 20 tys. Pozytywne informacje dotarły do nas zza Odry – jak się okazuje, w kwietniu znacznie polepszyły się nastroje panujące wśród analityków i inwestorów instytucjonalnych z Niemiec. Publikowany przez Europejskie Centrum Badań nad Gospodarką indeks instytutu ZEW wzrósł z -3,6 pkt. do 3,1 pkt., przy czym prognozy zapowiadały wzrost tylko do 0,8 pkt.
Tuż po godzinie 15-tej dowiedzieliśmy się natomiast, że dynamika produkcji przemysłowej USA skurczyła się w marcu o 0,2%. Jest to zatem znacznie odczytu z przed miesiąca który wynosił 0,8% (tutaj również nastąpiła korekta z 1%). Pogorszyło się wykorzystanie mocy produkcyjnych – jest to spadek z 79% miesiąc wcześniej do 78,8%.
Środowy kalendarz makroekonomiczny prezentuje się bardzo obficie. Jeszcze przed rozpoczęciem notowań w Europie dowiemy się jak w marcu ukształtował się bilans handlu Japonii z zagranicą; oraz z Chin PKB za I kwartał, dynamika produkcji przemysłowej, marcowa sprzedaż detaliczna, a także dynamika inwestycji w aglomeracjach miejskich. Odnośnie Europy warto zwrócić uwagę na przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie Polaków, poziom inflacji CPI i PPI w Wielkiej Brytanii, a także bilans handlu z zagranicą całej Strefy Euro. W godzinach popołudniowych zza oceanu napłynie do nas natomiast tygodniowa zmiana zapasów paliw, saldo obrotów towarowych oraz Beżowa Księga. Zapowiada się zatem bardzo interesujący środek tygodnia.